IQOS HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

1. IQOS, e-sigaradan farklı bir teknoloji kullanmaktadır.
IQOS ve e-sigaralar arasındaki fark nedir?
Isı yanmayan ürünler e-sigaralardan farklıdır çünkü e-sigaralarda tipik olarak bulunan aromalı e-sıvı değil, gerçek tütün kullanırlar. Isı yanmamasının arkasındaki konsept, kullanıcıların yanmış tütün solumadan normal bir sigara içmek gibi görünen ve hissettiklerini deneyimlemelerine izin vermesidir.

2. Cihazlar “FDA onaylı” değildir.
IQOS FDA tarafından onaylandı mı?
FDA'nın belirttiği gibi, kararı “tütün ürünlerinin ABD'de satılmasına izin verirken, bu ürünlerin güvenli veya 'FDA onaylı' olduğu anlamına gelmez.”

Şirket FDA'ya iki farklı yasal onay için başvuruda bulundu: biri ürünü yeni bir tütün ürünü olarak pazarlamak (Pazar Öncesi onayı olarak adlandırılır) ve diğeri ürünü diğer tütün ürünlerinden (daha az Modifiye denir) daha az zararlı olarak pazarlamak için Risk Tobacco Ürün onayı). FDA kararı, Pazar Öncesi onay başvurusu için geçerlidir. Ajans, cihazın diğer tütün ürünlerinden daha az zararlı olarak pazarlanıp pazarlanamayacağına karar vermedi.

3. Isıtmalı tütün ürünlerinin sigaradan daha güvenli olduğu kanıtlanmamıştır.
IQOS sigara içmekten daha mı güvenli?
Tütün şirketleri, yanmayan ısıların sigaralardan daha az zararlı olduğunu iddia ediyor çünkü tütün yanar veya yanarsa, sigara dumanında bulunan 7.000'den fazla kimyasal madde üretir.

Philip Morris, IQOS'un sigaralardan daha az toksik olduğunu iddia ediyor, ancak Tobacco Control dergisinin bir sayısında yer alan birden fazla makale, şirketin kendi verilerinin bu iddiaları tam olarak desteklemediği sonucuna vardı. Araştırmalar, IQOS'un sigaradan daha düşük bazı toksik seviyelerine sahip olabilmesine rağmen, kullanıcıları yine de diğer toksik seviyelere maruz bırakabileceğini göstermektedir. Benzer şekilde, IQOS kullanıcıları bazı hastalık risklerini daha düşük, ancak diğer riskleri daha yüksek risklere maruz bırakabilir.

Philip Morris’in araştırması, daha az toksik kimyasalın insanlar ürünü kullandığında daha düşük zarar anlamına gelmediğini ve azaltılmış maruz kalma iddialarının azaltılmış zarar iddiaları olarak yanlış anlaşıldığını vurgulamakta.
 
4. IQOS gençlere hitap edebilir. Gençler IQOS kullanıyor mu? Truth Initiative® araştırmacıları, ürünü “sofistike, yüksek teknoloji ve istek uyandıran” ve “iPhone'lara benzer şık, özel ürünler” olarak gösteren pazarlama nedeniyle IQOS'un gençlere ve genç yetişkinlere hitap edebileceğini buldular. Ürünün pazarlanması özellikle JUUL tarafından yürütülen mevcut gençlik e-sigara salgını nedeniyle ilgilidir. E-sigara kullanımı, özellikle hiç sigara içmeyen gençler arasında arttı. Aslında, e-sigara kullanımı lise öğrencileri arasında% 78 ve ortaokul öğrencileri arasında% 48 arttı, 2017-2018 arasında sadece bir yıl içinde ve JUUL şimdi ABD e-sigara pazarının dörtte üçünü oluşturuyor. Tütün Kontrolü'nde yayınlanan bir başka çalışma da bu endişelerin altını çiziyor: “Tıpkı modern, yüksek teknoloji imajı ve zarar azaltma ve 'dumansız' mesajlarla tanıtılan e-sigaraların, özellikle JUUL tarzının ergenlere hitap etmesi gibi, muhtemelen IQOS , benzer bir şekilde pazarlanan ergenlere de hitap edecek. ” Gençlerin IQOS'a erişimini ve reklam ve tanıtımına maruz kalmasını önlemek için FDA, ürünlerin - özellikle web siteleri ve sosyal medya yoluyla - nasıl pazarlandığına ilişkin kısıtlamalar koyuyor ve reklamların yetişkinlere yönelik olmasını gerektiriyor. 

5. Tütün kartuşları mentol içinde bulunacaktır ve Marlboro markasını güçlendirebilir. IQOS tatlar içeriyor mu? Philip Morris, genç kullanıcıları cezbettiği ve sigarayı daha kolay sigarayı bırakması ve bırakması daha zor hale getirdiği gösterilen bir lezzet olan mentol ile HeatSticks adı verilen küçük sigaralara benzeyen tütün ruloları sunmayı planlıyor. Şirket, FDA'ya uygulamalarında mentol varyantının ürünün cazibesini, toksikolojisini veya diğer sağlık etkilerini nasıl etkileyeceği hakkında bilgi vermedi. Ayrıca Philip Morris, HeatSticks'i Marlboro adı altında pazarlamayı planlıyor. Marlboro markasını kullanarak yeni cihazın pazarlanması, sigaralar da dahil olmak üzere tüm Marlboro ürünlerinin cazibesini artırabilir. Araştırmalar Marlboro'nun gençler arasında tercih edilen sigara markaları listesinin başında olduğunu gösteriyo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Size nasıl yardımcı olabiliriz ?